Тестостерон: Разлика помеѓу преработките

Додадени 55 бајти ,  пред 13 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
[непроверена преработка][непроверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Тестостеронот''' е машки полов хормон кој ги дава повеќето машки [[полови карактеристики]]. Се [[Синтеза|синтетизира]] во [[семеници]]те. Лачењето на тестостеронот започнува во текот на [[Фетус|феталниот]] и [[Ембрион|ембрионалниот]] период, при што лачењето се поврзува со поместувањето на [[тестис]]ите од [[Стомак|стомачната]] празнина во [[мошници]]те. Во [[пубертет]]от, лачењето се зголемува, додека околу 40-сеттата година од [[живот]]от значително се намалува, но тој сепак продолжува да се лачи до крајот на животот. Неговото излачување е под контрола на [[Гонадотропни хормони|гонадотропните хормони]] од [[хипофиза]]та.
 
941.847

уредувања