Разлика помеѓу преработките на „Теночтитлан“

Додадени 55 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: pms:Tenochtitlán; козметичке промене)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Tenoch2A.jpg||десно|мини|400п|Тенохтитлан со поглед на исток]]
'''Теночтитлан''' бил главен град на [[Ацтечка Империја|царството на Ацтеки]]. Се наоѓал на остров на езерото [[Текскоко]], таму каде што е денес градот [[Мексико Сити]]. Тенохтитлан на врвот од својата моќ, бил еден од најголемите градови на светот со околу 200.000 жители.
941.847

уредувања