Стеван Мокрањац: Разлика помеѓу преработките

Додадени 55 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: hr:Stevan Stojanović Mokranjac)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''[[Стеван Мокрањац]]''' ({{роден во|Неготин}}, {{роден на|9|јануари|1856}} - [[Скопје]] {{починал на|29|септември|1914}}), српски [[композитор]] кој се одликувал со извонредна смисла за уметничка обработка на музичкиот фолклор. Негови најзначајни остварувања се ракатки, 15 народни рапсодии (со уметничка стилизација) на македонски, босански и на српски мелодии.
 
941.847

уредувања