Разлика помеѓу преработките на „Споредбена лингвистика“

с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: el, es, gl, ko Менува: eo, pt, zh)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Лингвистика}}
'''Споредбена лингвистика''' или позната и како '''компаративна филологија''' е дел од [[Историска лингвистика|историската лингвистика]] и се занимава со споредување на јазици за да се дознае нивната поврзаност. Јазиците можат да бидат поврзани преку позајмување на [[збор]]ови и преку генетската поврзаност помеѓу јазиците. Генетската поврзаност означува еден стар заеднички јазик од кој произлегле повеќе останати јазици. Споредбената лингвистика ги формира јазичните фамилии и групи, потоа го реконструира заедничкиот јазик за да се добие јасна слика на промените што настанеле при развојот на другите јазици.
941.847

уредувања