Разлика помеѓу преработките на „Сонцестој“

Додадени 55 бајти ,  пред 10 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: ro:Solstiţiu)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Солстициум''' е астрономска појава која се случува двапати годишно, и тоа во зима како [[краткоденица]], кога денот е најкраток, и во лето како [[долгоденица]], кога денот е најдолг. Солстициумот заедно со [[рамноденица]]та се поврзани со годишните времиња.
 
941.847

уредувања