Разлика помеѓу преработките на „Совет за безбедност на ООН“

с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:UN security council 2005.jpg|right|thumb|260px|Салата каде што се одржуваат седниците]]
'''Советот за безбедност на ОН''' е орган на [[Обединети Нации|Обединетите Нации]] кој има за задача да го одржува мирот и безбедноста помеѓу нациите. Иако другите органи на ОН можат да даваат само препораки на владите на земјите членки, Советот за Безбедност има моќ да носи одлуки кои земјите членки мора да ги споведат. Одлуките на советот се познати како Резолуции. Претседателството врз Советот е ротирачко и трае 1 месец.
941.847

уредувања