Сложени програмски јазици: Разлика помеѓу преработките

с
Бот додава Шаблон: Без извори
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с Бот Менува: ja:高水準言語
с Бот додава Шаблон: Без извори
Ред 1:
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Сложени програмски јазици''' се оние јазици кои што се поблиски до програмерот, односно програмерот може да ги пишува на својот јазик а подоцна со соодветен [[компајлер]] да ги прочита и изврши микропроцесорот. Овие се понови програмски јазици и имаат за цел да ја олеснат работата на програмерот којшто ги пишува програмите на јазик поблизок до него. Процесорот без соодветен [[компајлер]] не може да ги разбере овие јазици.
 
941.847

уредувања