Разлика помеѓу преработките на „Словенечка азбука“

с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: it:Alfabeto sloveno)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Словенечката азбука''' е писмо што го користи [[Словенечки јазик|словенечкиот јазик]]. Азбуката е базирана врз стандардната латинична азбука но вклучува и неколку посебни букви се со цел задоволување на потребите на фонетскиот систем на стандардниот [[словенечки јазик]]. Азбуката има 25 букви и во неа не се вклучени диграфите што се користат во [[Словенечки јазик|словенечкиот јазик]] како што се диграфите Lj, Nj и Dž. Исто така останатите стандардни латинични букви како што се W, X и Y можат да се сретнат но само во зборови од странско потекло. Поради сличноста и блискоста со останатите [[јужнословенски јазици]], во [[Словенечки јазик|словенечкиот јазик]] можат да се сретнат и буквите Ć и Đ и најчесто се користат во зборови и имиња од српско или хрватско потекло.
 
941.847

уредувања