Систематика: Разлика помеѓу преработките

Додадени 55 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: fi:Systematiikka)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Systema Naturae cover.jpg|Линеовата книга за систематика ,,Systema naturae"|thumb|220px]]
'''Систематиката''' е [[Биологија|биолошка]] [[наука]] чијшто предмет на проучување е разнообразието и класификацијата на [[Организам|организмите]] ([[Археа|археи]], [[Бактерија|бактерии]], [[Протиста|протисти]], [[габи]], [[растенија]] и [[животни]]). Целта на систематиката е ''детерминација на [[филогенија]]та''. [[Систематичари]]те наидуваат на големи тешкотии при нивната работа, поради обемноста на [[Жив свет|живиот свет]]. Секоја година се опишуваат нови видови, посебно од недоволно [[Истражување|истражените]] подрачја на [[Земја]]та, како тропските. Денес се претпоставува дека на Земјата живеат вкупно околу 40 милиони видови на организми.
941.847

уредувања