Сеул: Разлика помеѓу преработките

Додадени 55 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Seoul-Samsungdong-buildings-01.jpg|мини|десно|400|'''Светскиот трговски центар''']]
Сеул е главниот град на [[Јужна Кореја]] (Република Кореја) и е разположен во северозападниот дел на државата. Сеул е еден од најнаселените градови на светот.(според статистиката во светот го зазема 22 место). Се наоѓа на реката [[Хан]] и има население околу 9 748 000 граѓани (2005). Зазима површина од 605.39 km².
941.847

уредувања