Разлика помеѓу преработките на „Седиментна карпа“

с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Stadtroda Sandstein.jpg|мини|220px|[[Песочник]], вид на седиментна карпа. Се забележуваат напластувањата.]]
'''Седиментните карпи''' настануваат со седиментација (напластување или таложење) на ситен материјал во [[Море|морињата]], [[Езеро|езерата]], [[Река|реките]] и на [[копно]]то. Овие карпи најчесто се напластени во хоризонтална положба и се состојат од слоеви со различна дебелина. Во нив може да се сретнат фосилни остатоци од [[растенија]] или [[животни]]. Според потеклото и видот на материјалот што се напластува, се разликуваат карпи со:
941.847

уредувања