Разлика помеѓу преработките на „Света земја“

Додадени 55 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
Поимот '''Светата земја''' ([[арапски јазик|арап.]]: الأرض المقدسة, ''al-Arḍ ul-Muqaddasah''; Старо- [[арамејски]]: ארעא קדישא '' Ar'a Qaddisha''; [[хербрејски јазик|хербрејски]]: ארץ הקודש ''Erets HaQodesh''; [[латински јазик|лат.]]:''Terrae Sanctae''), географски се поврзува со источното крајбрежје на [[Медитеран]]от, односно регионот на денешните земји [[Израел]], [[Палестина]] и [[Либан]]. Оваа област, односно местата во неа, се од големо религиозно значење за неколку [[монотеизам|монотеистички]] религии: [[Јудеизам|Јудеизмот]], [[Христијанство]]то, [[Ислам]]от и [[Бахаи]]змот. Најзначајниот град во Светата земја е [[Ерусалем]] кој е најсветиот град во јудеизмот и во христијанството, и трет најсвет град во исламот.
 
941.847

уредувања