Разлика помеѓу преработките на „Роман“

Додадени 55 бајти ,  пред 10 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
({{литература}})
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{литература}}
'''Роман''' е долго раскажувачко литературно дело засновано на замислена приказна, односно кое не се потпира целосно на факти. За првпат романот како литературна форма се појавил во 11. век, но поради широките можности останал во употреба и во современата литература.
941.847

уредувања