Разлика помеѓу преработките на „Рокенрол“

Додадени 55 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (средување)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Рокенрол''', (англ. ''rock and roll = нишкање и свивање'') исто така наречен '''рок''', е форма на [[популарна музика]], обично со вокали (често со вокална хармонија), [[електрична гитара|електрични гитари]] и силен [[ритам]]; други инструменти како [[саксофон]] се чести во некои стилови. Рокенролот потекнува од мешавина на повеќе мултикултурни жанрови, како блуз, џез, госпел и кантри.
 
941.847

уредувања