Разлика помеѓу преработките на „Референдум во Македонија (2004)“

с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (s)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Слика:Kamanja_referendum_2004.jpg|right|thumb|220x|Плакат за собирање 100.000 потписи за референдумот]]
'''Референдумот од 2004 година''' е распишан со цел изјаснување околу ново-усвоениот закон за нова територијална поделба на Република Македонија. Согласно [[Устав на Република Македонија |Уставот на Република Македонија]] и Законот за [[референдум]] и [[граѓанска иницијатива]] објавен во [[Службен весник]] на РМ бр. 24/98, а по барање на 180.545 граѓани на Република Македонија со право на глас, [[Собрание на Република Македонија|Собранието на Република Македонија]] го распиша задолжителниот референдум за територијалната организација на Република Македонија. Референдумот се одржа на [[7 ноември]] [[2004]].
941.847

уредувања