Реторика: Разлика помеѓу преработките

Додадени 55 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Менува: tl:Sayusay)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Реторика''' (од грчки ρήτωρ, rhêtôr, "оратор, говорник") е една од трите првични [[либерални уметности]] или trivium (другите две члена се [[дијалектика]] и [[граматика]]). Во текот на својата историја долга 2500 години, поимот се користи да означува многу нешта, но под реторика денес се мисли на уметноста на убедување преку [[јазик]]. Реторика може да обележува начин на кој поединец се надоврзува на одредена тема или [[идеја]] со цел да го убеди другиот.
 
941.847

уредувања