Разлика помеѓу преработките на „Република“

Додадени 55 бајти ,  пред 10 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: oc:Republica)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Видови на владеење}}
'''Република''' е облик на владеење каде шефот на државата се избира по пат на [[избори]]. Терминот потекнува од [[Латински јазик|латинскиот]] израз ''res publica'' што во [[превод]] значи ''јавни работи''. Иако често републиката се поистоветува со [[демократија|демократијата]], фактот дека шефот на државата се избира на избори не мора да значи и дека во одредена република владее демократија. Имено, можно е шефот на државата да ја укине демократијата и да воведе [[диктатура]].
941.847

уредувања