Разлика помеѓу преработките на „Рене Декарт“

Додадени 55 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Менува: sq:René Descartes)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Frans Hals - Portret van René Descartes.jpg|десно|мини|250п|Рене Декарт (1596-1650), француски филозоф и математичар]]
'''Рене Декарт''' ([[Француски јазик|француски]]: ''René Descartes'', [[Хаг]], [[31 март]], [[1596]] – [[Стокхолм]], [[11 февруари]], [[1650]]), истотака познат и како '''Картезиус''', работел како [[Философи|философ]], [[физичар]] и [[математичар]]. Тој е подеднакво важен со неговите круцијални дела и во [[филозофија|филозофијата]] и во [[Математика|математиката]]. Со измислувањето на [[Координатен систем|координатниот систем]], тој ја поставил основата за модерната [[геометрија]] ([[аналитичка геометрија]]), од која подоцна ќе се развие [[диференцијално сметање|диференцијалното]] и [[интегрално сметање|интегралното]] сметање.
941.847

уредувања