Разлика помеѓу преработките на „Протон“

Додадени 55 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: jv:Proton)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
Во [[физика|физиката]], '''протонот''' (Грчки ''proton'' = прв) е [[субатомски честички|субатомска честичка]] со [[електронски полнеж]] од една позитивна основна единица (1.602&nbsp;&times;&nbsp;10<sup>&minus;19</sup> кулони) и маса од 938.3&nbsp;MeV/c<sup>2</sup> (1 E-27 kg|1.6726&nbsp;&times;&nbsp;10<sup>&minus;27</sup>&nbsp;kg, или околу 1836 пати поголема од масата на [[електрон|електронот]]).
 
941.847

уредувања