Разлика помеѓу преработките на „Прост број“

Додадени 55 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот менува: во предвид -> предвид)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
Во [[Математика|Математиката]], '''прост број''' е природен број кој има точно два (различни) природни броја за [[делители]], тоа се 1 и самиот тој прост број. Постојат бесконечно многу прости броеви како што покажал Евклид околу 300 година пр.н.е. Првите 30 прости броеви се: 2, 3, 5, 7, 11, 13, 17, 19, 23, 29, 31, 37, 41, 43, 47, 53, 59, 61, 67, 71, 73, 79, 83, 89, 97, 101, 103, 107, 109, и 113.
 
941.847

уредувања