Разлика помеѓу преработките на „Програмска опрема“

с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: tr:Yazılım, tt:Sanaq programı)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Дропка||}}'''Програмска опрема''' или '''софтвер''' ({{lang-en|software}}), односно програмски подсистем на [[компјутер]]ски систем, е составен од системски, услужни или апликативни програми со инструкции за извршување на одредени задачи изразени на [[јазик]] разбирлив за компјутер.
 
941.847

уредувања