Разлика помеѓу преработките на „Полска азбука“

Додадени 55 бајти ,  пред 10 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''[[Полска|Полската]] [[азбука]]''' е писмото со кое се пишува [[Полски јазик|полскиот јазик]]. Таа се заснова на [[латиница]]та, но користи и [[дијакритички знак|дијакритици]] како креската, која е графички слична на [[остар акцент|остриот акцент]] (на пр.: ź, ś), како и [[Точка (дијакритички знак)|горна точка]] (ż) и [[огонек]] (ą, ę). Стандардното кодирање на полската азбука е [[ISO 8859-2]] (Latin-2), а нестандардни, но соодветни се и [[ISO-8859-13]] и [[ISO-8859-16]].
 
941.847

уредувања