Разлика помеѓу преработките на „Политика на Иран“

с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Менува: en:Politics of Iran)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Политики на Иран}}
'''[[Иран]]''' според [[устав на Иран|уставот]] од [[1979 ]]година е [[исламска република]]. Исламската република Иран (ИРИ) била основана [[1 април]] [[1979]] како резултат на [[Исламка револуција во Иран|исламската револуција]] [[1978]]—[[1979]]. [[Шиити|Шиитскиот]] [[Ислам]] е уставна религија во Иран.
941.847

уредувања