Разлика помеѓу преработките на „Полинезија“

Додадени 55 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: sk:Polynézia)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Полинезија''' (грчки: πολύς многу, νήσος острви) е голема група со преку 1 000 острви во средишиот дел на Тихиот Океан. Има површина од околу 43.000 km². Заедно со Меланезија и Микронезија ја сочинуваат [[Океанија]].
По големина и значајност се истакнуваат островите: Хаваи, Самоа, Туамоту, Тонга, Куковите острови, Тувалу, Валис и Футуна и др.
941.847

уредувања