Разлика помеѓу преработките на „Плевра“

Додадени 55 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: no:Brysthinnen)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Плеврата''' е мембранестата обвивка на [[Бел дроб|белите дробови]]. Се разликуваат ''надворешна'' и ''внатрешна плевра''. Надворешната е прицврстена за ѕидот на [[Граден кош|градниот кош]] и е позната како ''париетална плевра'', додека внатрешната е прицврстена за белиот дроб и други [[Утроба|утробни]] [[Ткиво|ткива]] и е позната како ''висцерална (утробна) плевра''. Помеѓу двете плеври се наоѓа една празнина наречена ''плеврална празнина'' или ''плеврален простор''. Таа е полна со ''плеврална течност'' ([[Серозен|серозна течност]] од плеврата).
 
941.847

уредувања