Разлика помеѓу преработките на „Планетите во астрологијата“

с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: es:Planeta (astrología))
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Астрологија}}
Значењето и употребата на '''планетите во астрологијата''' е различно од она во [[астрономија]]та. Пред сè, [[астрологија]]та го користи [[геоцентричен систем|геоцентричниот систем]], односно претпоставува дека [[Земја]]та е центарот околу кој се вртат останатите [[планета|планети]]. Зборот „планета“ значи „скитник“, а кругот по кој се цртаат планетите во [[Натална астрологија|наталната карта]] ја симболизира вечноста.
941.847

уредувања