Разлика помеѓу преработките на „Пејо Јаворов“

Додадени 55 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: es:Peyo Yavorov)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Слика:Peio Yavorov.jpeg|десно|мини|200п|Пејо Јаворов]]
'''Пејо Јаворов''' ({{lang-bg|Пейо Тотев Крачолов}}) ([[1 јануари]] [[1878]], [[Чирпан]] – [[29 октомври]] [[1914]], [[Софија]]) е [[бугари|бугарски]] поет, револуционер и публицист на [[ВМОРО]], сопатник на [[Гоце Делчев]] и негов биограф — „Гоце Делчев“ (1904), учесник во македонската револуционерна борба и [[Балкански војни|Балканските војни]], прв бугарски градоначалник на [[Гоце Делчев (град)|Неврокоп]].
941.847

уредувања