Пештера: Разлика помеѓу преработките

Додадени 55 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: sh:Spilja)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Lechuguilla Cave Pearlsian Gulf.jpg|thumb|200px|Пештера]]
'''Пештера''' е природна подземна празнина, доволно голема за да може да влезе во нејзе човек. Одреден број научници сугерираат дека зборот треба да се однесува само на подземни празнини кои не добиваат [[сончево зрачење|дневна светлина]]. Во современ контекст овој термин вклучува и мали простори како што се [[море|морските]] пештери и камени засолништа.
941.847

уредувања