Разлика помеѓу преработките на „Пета-“

Додадени 55 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: lt:Peta-)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
Во [[физика]]та и [[математика]]та, '''пета''' (''peta''; симбол '''P''') е [[СИ префикс|префикс]] во [[СИ]] кој означува 1×10<sup>15</sup> или 1&nbsp;000&nbsp;000&nbsp;000&nbsp;000&nbsp;000. Усвојен во [[1975]] потекнува од [[грчки јазик|грчкиот збор]] &#960;&#941;&#957;&#964;&#949;, што значи ''пет'', бидејќи е еднаков со 1000<sup>5</sup>.
 
941.847

уредувања