Педофилија: Разлика помеѓу преработките

Додадени 55 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Менува: fa:پدوفیلیا)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Педофилија''' е сексуално привлекување, трајно насочено кон полово незрели индивидуи (деца). Тоа е [[хронофилија]], т.е. вид [[парафилија]], при којашто сексоеротичната возраст на парафилот не одговара на неговата реална возраст. Терминот произлегува од старогрчкото 'paides' (''παιδές'' — момче, дете) и 'philia' (''φιλια'' — љубов).
 
941.847

уредувања