Разлика помеѓу преработките на „Паскал (програмски јазик)“

с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{другизначења4|програмски јазик|други значења|Паскал (појаснување)}}
'''Паскал''' ([[Англиски јазик|англиски]] ''Pascal'') е современ [[програмски јазик]], развиен во 70-тите години на минатиот век. За негов автор се смета [[Швајцарија|швајцарскиот]] математичар [[Никлаус Вирт]] (''Niklaus Wirth''). Јазикот го добил името по [[Франција|францускиот]] математичар и хуманист од XVII век [[Блез Паскал]] (''Blaise Pascal''), кој ја конструирал првата машина за сметање.
941.847

уредувања