Разлика помеѓу преработките на „Пасење“

Додадени 55 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Менува: sv:Betande)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Слика:kravapase.jpg|thumb|right|250px|[[Крава]] пасе на [[пасиште]]]]
'''Пасење''' или '''испаша''' е редовно консумирање на дел од еден [[организам]] од страна на друг без негово уништување. Пасењето се разликува од [[предатор|предацијата]] по тоа што јадениот организам не е убиван, а се разликува и од исхраната на [[паразити]]те по тоа што организмите не проведуваат долго време заедно, нити пасникот е ограничен на она што може да го изеде.
941.847

уредувања