Делумен притисок: Разлика помеѓу преработките

с
Бот додава Шаблон: Без извори
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
 
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Парцијален притисок''' на еден [[гас]] е [[притисок]]от којшто би го имал тој гас кога самиот би го исполнувал [[волумен]]от што го зафаќа кога се наоѓа во [[смеса]] со други гасови. Вкупниот притисок, пак, на таа смеса од гасови е збир од парцијалните притиосци на секој гас кој влегува во смесата. Ова тврдење е попознато и како [[Далтонов закон]].
 
941.847

уредувања