Македонски парламентарни избори (1990): Разлика помеѓу преработките

с
Бот додава Шаблон: Без извори
(Нова страница: '''Парламентарните избори 1990 година''' се првите парламентарни избори што се одржани во [[Репуб...)
 
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Парламентарните избори 1990 година''' се првите парламентарни избори што се одржани во [[Република Македонија]] (тогаш се уште [[Социјалистичка Република Македонија]]), по воведувањето на [[политички плурализам|политичкиот плурализам]]. Најповеќе мандати освои [[ВМРО ДПМНЕ]], 38, а следна партија беше дотогашната единствена и владејачка партија [[Сојуз на комунистите на Македонија|СКМ-ПДП]].
 
941.847

уредувања