Разлика помеѓу преработките на „Органометална хемија“

с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: ar:كيمياء عضوية فلزية)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Органометални соединенија''' се [[Органско соединение|органските соединенија]] во кои се вклучени [[Хемиска врска|врски]] меѓу [[јаглерод]]ен и [[метал]]ен [[атом]]. Ваквите соединенија биле познати и се проучувале околу 200 години, а нивните единствени својства биле нашироко користени за одвивањето на [[Синтеза|синтетските]] трансформации. Во зависност од [[Редокс реакција|редукцискиот]] потенцијал на металот, реактивноста на органометалните соединенија значително варира, така што за подготовка и користење на најреактивното соединение требаат ниски до средни [[Температура|температури]] и инертни услови ([[атмосфера]] и растворувачи). Општо, реактивноста е паралелна со [[јон]]скиот карактер на јаглерод-метал врската, што може да се процени од преместувањето на [[протон]]ите и јаглеродните атоми на [[метил]]ните деривати:
 
941.847

уредувања