Отвори го главното мени

Промени

Додадени 55 бајти ,  пред 9 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
Во [[биологија]]та, '''орган''' претставува [[Анатомија|анатомско]] и функционално обединување на две или повеќе [[Ткиво|ткива]], при што едно од ткивата има главна улога. На пример, во [[мускул]]ите, главно ткиво е [[Мускулно ткиво|мускулното ткиво]], но има и други, споредни ткива: [[Нервно ткиво|нервно]], [[Крв|крвно]] ткиво итн.
 
941.847

уредувања