Разлика помеѓу преработките на „Окултизам“

Додадени 55 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Шаблон:Окултизам}}
'''Окултизам''' (од [[Латински јазик|лат.]] ''occultus''; таен, скриен) всушност претставува окултна наука (т.е. „таинствена наука“) за натсетилните појави како на пример: [[спиритизам]], [[хиромантија]], [[астрологија]] и [[теозофија]].
941.847

уредувања