Нирнбершки собири: Разлика помеѓу преработките

с
Бот додава Шаблон: Без извори
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: ko:뉘른베르크 전당대회)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Нацизам}}
'''Нирнбершки собири''' ([[германски]]: Reichsparteitag; Рајхспартајтаг, партиски собир) е називот за годишните собири на [[НСДАП|Национал-социјалистичката германска работничка партија]] (Нацистичка партија) од [[1923]] до [[1938]] година во [[Германија]]. Особено по доаѓањето на власт на [[Хитлер]] во [[1933]], овие собири претставувале важни настани за државната [[пропаганда]]. Се одржувале еднаш годишно на местото за собири на Нацистичката партија во [[Нирнберг]] и затоа вообичаено се викаат Нирнбершки собири.
941.847

уредувања