Разлика помеѓу преработките на „Нефтида“

Додадени 55 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: arz:نيفتيس)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Nephthys N4051 mp3h8832.jpg|thumb|Нефтида]]
'''Нефтида''' или '''Нефтис''' припаѓа на [[Енеадата]] од Хелиополис. Таа била ќерка на [[Нут]] и [[Геб]]; сестра на [[Озирис]], [[Сет]] и [[Изида]]; жена на Сет; мајка на [[Анубис]].
941.847

уредувања