Разлика помеѓу преработките на „Неметал“

Додадени 55 бајти ,  пред 10 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: fa:نافلز)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
Заедно со [[метал]]ите и [[металоид]]ите, '''неметалите''' се едни од трите категории на [[хемиски елемент]]и кои се одликуваат со нивните [[Енергија на јонизација|јонизациони]] и [[Хемиска врска|сврзувачки]] својсства. Овие својства се како резултат на тоа што неметалите имаат висока [[електронегативност]], односно тие привлекуваат [[Валентен електрон|валентни електрони]] од други [[атом]]и побрзо отколку што ги оддаваат.
 
941.847

уредувања