Разлика помеѓу преработките на „Невработеност“

Додадени 55 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: uz:Ishsizlik)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Unemployment rate world from CIA figures2.PNG|мини|десно|300п|Процентулна застапеност на невработеноста ширум светот.]]
'''Невработеност''' претставува социјално-економска појава, при кое дел од активната [[работна сила]] во определена држава или регион бара работа но истата не можа да ја пронајде. Како невработени според законот се сметаат оние [[работна сила|работници]] кои имаат навршено шеснаесет години, кои се способни за работа и самите сакаат да работат, но немаат каде.
941.847

уредувања