Разлика помеѓу преработките на „Нахија“

Додадени 55 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: sv:Nahiyya)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Нахија''' е најмала територијална единица во Отоманската империја. Една [[каза]] обично била поделен на повеќе [[нахија|нахии]], чиј управител се нарекувал [[мудир]].
 
941.847

уредувања