Разлика помеѓу преработките на „Набор“

Додадени 55 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
 
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Набор''' е секоја форма на [[релјеф]]от која настанува со бранување на [[Земјина кора|Земјината кора]]. Ова бранување е резултат на создавањето или исчезнувањето на делови од Земјината кора со помош на [[сила]]. Овие сили дејствуваат во текот на милиони години. Кога тие се многу силни, [[еластичност]]а на материјалот не може да ги поднесе и наборот се крши.
 
941.847

уредувања