Разлика помеѓу преработките на „Франсоа Купрен“

Додадени 32 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Менува: pl:François Couperin Le Grand; козметички промени
с (Бот Додава: fa:فرانسوا کوپرن)
с (Бот Менува: pl:François Couperin Le Grand; козметички промени)
{{Infobox musical artist
|Name = Франсоа Купрен<br />''François Couperin''
|Img = fransoa kupren.jpg
|Img_capt =
|Birth_name = Франсоа Купрен
|Alias = Купрен Великиот
|Born = [[10 ноември]], [[1668]]<br /><small>[[Податотека:Pavillon royal de France.svg|left|22x20px|Знаме на Кралството Франција]] [[Париз]], [[Кралство Франција|Франција]]</small>
|Origin =
|Died = [[11 септември]], [[1733]]<br /><small>[[Податотека:Pavillon royal de France.svg|left|22x20px|Знаме на Кралството Франција]] [[Париз]], [[Кралство Франција|Франција]]</small>
|Instrument =
|Genre = [[Барокна музика|Барок]]
|Occupation = [[Композитор]]<br />[[органист]]<br />[[чембалист]]
|Years_active =
|Label =
|Notable_instruments =
}}
[[СликаПодатотека:couperin-pieces de clavecin, III libre.jpg|thumb|right|220px|Насловна страна на Купреновата ''Дела за чембало, Книга Трета'', 1722]]
'''Франсоа Купрен''' ([[фр.]] ''François Couperin'') ([[10 ноември]], [[1668]] &ndash; [[11 септември]], [[1733]]) бил [[Франција|француски]] [[барокна музика|барокен]] композитор, органист и чембалист. Познат и како „Купрен Великиот“ (''Couperin le Grand'') како би се разликувал од другите истакнати членови на неговото музички надарено семејство [[Купрен]].
 
== Живот ==
Купрен Починал во Париз во 1733.
 
== Наводи ==
* Philippe Beaussant: ''François Couperin'', превод од француски на англиски: Александра Ленд, Portland OR: Amadeus Press, 1990. ISBN 0-931340-27-6
 
== Видете исто така ==
* [[Листа на композиции од Франсоа Купрен]]
 
== Медија ==
{{multi-listen start}}
{{multi-listen item|filename=Fracois Couperin - Les Baricades Misterieuses.ogg|title=Мистериозни барикади|description=од Дела за чембало, Книга Прва, Ред Петти|format=[[Ogg]]}}
{{multi-listen end}}
 
== Надворешни врски ==
* Дела од Купрен (WAV): [http://www.aristote.asso.fr/gui/Sons/couperinplj.wav Полна игра] (~ 4 Мб), [http://www.aristote.asso.fr/gui/Sons/couperinfugue.wav Фуга] (4.1 Мб), [http://www.aristote.asso.fr/gui/Sons/couperindialogue.wav Дијалог] (4 Мб)
* {{IckingArchive|idx=Couperin|name=Франсоа Купрен}}
[[no:François Couperin]]
[[oc:François Couperin]]
[[pl:François Couperin Le Grand]]
[[pt:François Couperin]]
[[ru:Куперен, Франсуа]]