Разлика помеѓу преработките на „Кашуби“

Одземен 21 бајт ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
'''Кашубите''' се [[народ]] од [[Словени|словенско]] потекло кој живее во областа [[Померанија]] во [[Полска]]. Ги има околу 100.000 луѓе.
 
{{Никулец}}
{{Етнологија-никулец}}
 
[[Категорија:Западни Словени]]