Млазен мотор: Разлика помеѓу преработките

Додадени 55 бајти ,  пред 13 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот менува: Image -> Податотека)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:engine.f15.arp.750pix.jpg|thumb|right| Прат-Витни Ф100 турбофен мотор за воените авиони [[Ф-15 Орел]] и [[Ф-16 Сокол]] на тестирање.]]
'''Млазниот мотор''' е [[мотор со внатрешно согорување]] кај кој воздухот вшмукан од едната страна и компримиран се исфрла од другата страна под висок притисок (млаз) под дејство на топлината создадена од согорувањето на горивото. Млазните мотори претежно се користат во авијацијата, но и кај некои земни и водни возила со посебни намени.
941.847

уредувања