Разлика помеѓу преработките на „Абдикација“

Додадени 1.185 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
'''Абдицирање''' или абдикација (лат. abdicatio = одрекување, одбивање; од ab - од далеку, и dicare, да изјави, да прогласи како да не му припаѓа) е чин на откажување и истапување од официјална служба, особено од врховна служба во државата. Во [[Римско право|Римското право]] терминот, исто така, се применува за откажување од член на семејството, на пример откажување наследство на синот. Терминот обично се применува за [[монарх|монарси]] или оние кои официјално се крунисани. Денес соодветниот израз за избрана или именувана функција е '''официјална оставка'''.
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
 
'''Абдицирање''' или абдикација (лат. abdicatio = одрекување, одбивање; од ab - од далеку, и dicare, да изјави, да прогласи како да не му припаѓа) е чин на откажување и истапување од официјална служба, особено од врховна служба во државата. Во [[Римско право|Римското право]] терминот, исто така, се применува за откажување од член на семејството, на пример откажување наследство на синот. Терминот обично се применува за [[монарх|монарси]] или оние кои официјално се крунисани. Денес соодветниот израз за избрана или именувана функција е '''официјална оставка'''.
Во [[Римско право|Римското право]] терминот, исто така, се применува за откажување од член на семејството, на пример откажување наследство на синот. Терминот обично се применува за [[монарх|монарси]] или оние кои официјално се крунисани.
 
Денес соодветниот израз за избрана или именувана функција е '''официјална оставка'''.
 
==Познати абдицирања==
 
* [[305]] - [[Диоклецијан]]
* [[1196]] - [[Стефан Немања]]
* [[1399]] - [[Ричард II]]
* [[1444]] - [[Мурат II]]
* [[1556]] - [[Карло V]], (цар на [[Светото римско царство]])
* [[1567]] - [[Марија I Шкотска]]
* [[1654]] - [[Кристина Шведска]]
* [[1724]] - [[Филип V Шпански]]
* [[1759]] - [[Карло VII Неаполски]]
* [[1806]] - [[Фрањо II]], (цар на [[Светото римско царство]])
* [[1808]] - [[Карло IV Шпански]]
* [[1814]] - [[Наполеон Бонапарт]]
* [[1815]] - [[Наполеон Бонапарт]]
* [[1830]] - [[Карло X Француски]]
* [[1858]] - [[Александар Караѓорѓевиќ]]<ref>[http://www.vreme.com/cms/view.php?id=864535&print=yes Абдицирање на српските кралеви ] ([[српски јазик|срп.]])</ref>
* [[1870]] - [[Изабела II Шпанска]]
* [[1873]] - [[Амадеус I Шпански]]
* [[1893]] - [[Лилиуокалани]]
* [[1917]] - [[Николај II Руски]]
* [[1936]] - [[Едвард VIII]]
 
==Извори==
{{reflist}}
 
[[Категорија:Цареви]]
3.883

уредувања