Разлика помеѓу преработките на „Мега-“

Додадени 55 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: lt:Mega-)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Мега''' (''mega''; симбол '''M''') е префикс во [[СИ]] системот на единици кој означува фактор од 1×10<sup>6</sup> т.е., еден милион; 1&nbsp;000&nbsp;000. Единицата била потврдена во [[1960]]. Потекнува од [[грчки јазик|грчкиот збор]] &#956;&#941;&#947;&#945;&#962;, што значи ''голем''.
 
941.847

уредувања