Разлика помеѓу преработките на „Матрица (филм)“

Додадени 55 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
({{внимание}})
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{внимание}}
'''''Матрикс''''' е американски филм од [[1999]] година, според [[сценарио]] и [[режија]] на [[браќа Ваховски| браќата Ваховски]] (Енди и Лари). Во главните улоги се: [[Киану Ривс]], [[Лоренс Фишбурн]], [[Кериен Мос]] и [[Хуго Вивинг]]. Филмот предизвика голем интерес поради своето сценарио и визуелни ефекти и веќе се здоби со статусот на [[култен филм]]. Снимен е во [[Сиднеј]], [[Австралија]].
941.847

уредувања