Разлика помеѓу преработките на „Марио Ланца“

Додадени 55 бајти ,  пред 10 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: th:มาริโอ แลนซา)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Mario Lanza Pinkerton.jpg|thumb|300px|right|Марио Ланца како Пинкертон од ''[[Мадама Батерфлај]]'']]
'''Марио Ланца''' ([[итал.]] ''Mario Lanza''), ([[31 јануари]] [[1921]] – [[7 октомври]] [[1959]]) бил [[САД|американски]] [[тенор]] и [[холивуд]]ска [[филм]]ска ѕвезда, мошне успешен во доцните [[1940-ти]] и [[1950-тите]] години. Некои сметаат дека неговиот глас му парира на оној на [[Енрико Карузо]], кого Ланца го одиграл во филмот ''[[Големиот Карузо]]'' (1951). Ланца можел да пее секаков вид на музика. Додека неговиот високоемотивен не бил добредојден кај сите критичари, Ланца уживал неизмерна популарност и неговите снимки и денес високо се вреднуваат.
941.847

уредувања